Jaki impregnat do drewna wybrać?

Jaki impregnat do drewna wybrać?

Obecnie meble wykonane z drewna, a także podłogi i wykończenia w naszych domach stają się coraz bardziej popularne. Nie można zaprzeczyć temu iż drewno, w szczególności to prawdziwe prezentuje się naprawdę dobrze i może nam służyć latami. Niestety jedyny jego minus jest taki, że jest to jednak materiał dość wrażliwy, który należy chronić przed ogniem, szkodnikami oraz wilgocią. Pomimo im mamy wiele, różnych gatunków drewna – to niezależnie od tego – środkiem, który pomoże nam je wszystkie ochronić oraz wzmocnić będzie impregnat, dlatego warto się w niego zaopatrzyć. Poniżej znajdziesz artykuł, dotyczący tego, jaki impregnat do drewna wybrać. Zapraszam do lektury!

Jaki powinien być skład impregnatu do drewna?
Obecnie impregnaty, które możemy kupić w sklepie dzielą się na te rozpuszczalnikowe oraz na solne. Jeżeli chodzi o impregnaty rozpuszczalnikowe to są one zwykle wykonane na bazie benzyny lakowej, a co za tym idzie – taki preparat może być toksyczny oraz mocno penetrujący. Niestety, ale tego rodzaju rozpuszczalniki są również palne, więc stosowanie tego rodzaju środka na przykład na dach nie jest najlepszym pomysłem. Bardziej można by zastosować go do drewna, z którego wykonane są meble w naszym ogrodzie, aczkolwiek tutaj również dobrze by było dowiedzieć się jakie są zalecenia do danego preparatu.
Co do impregnatów solnych to są one wykonane na bazie różnych substancji oraz mogą mieć postać koncentratu, gotowego preparatu lub proszku. Jeśli zdecydujemy się na impregnat w formie proszku lub koncentratu to musimy przyłożyć dużą uwagę do tego, aby przygotować je zgodnie z instrukcją, którą warto przeczytać dokładnie dwa lub trzy razy. Zdecydowanym plusem tego rodzaju impregnatów jest to, że nie ma w nich lotnych węglowodorów, a to oznacza, że są o wiele mniej toksyczne niż impregnaty rozpuszczalnikowe. Dzięki temu takie impregnaty możemy spokojnie użyć we wnętrz oraz na zewnątrz naszych budynków. Pamiętajmy jednak od tym, aby impregnat bezbarwny nie był przez nas używany do powierzchni, które mogą być narażone w jakiś sposób na bezpośrednie działanie wilgoci, ponieważ może to być szkodliwe.

Czym się kierować przy wyborze impregnatu do drewna?
Przede wszystkim pamiętajmy o tym, że impregnat do drewna, którego używamy wewnątrz pomieszczenia nie musi nam zapewniać bardzo wysokiej ochrony przed wodą (chyba, że stosujemy go w kuchni albo w łazience) jak impregnat, którego będziemy używać do drewna budowlanego. Na zewnątrz nasze drewno na pewno będzie narażone na podwyższoną temperaturę oraz wysoką wilgotność. Poza tym warto wiedzieć także o tym, że impregnat do drewna barwiony lub biały jest łatwiejszy do nałożenia niż ten przezroczysty.


Opublikowano

w

przez

Tagi:

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *