Który styropian będzie najlepszy do ocieplenia ścian?

Który styropian będzie najlepszy do ocieplenia ścian?

Obecnie dogrzewanie ścian, a co za tym idzie całego domu za pomocą styropianu jest już powszechne i stosowane niemal w każdym polskim gospodarstwie. Srogie, mroźne zimy oraz wietrzna jesień dają się nam mocno we znaki, a każdy z nas jedyne o czym myśli to, aby w te ciemne wieczory siąść w cieplutkim domku, wypić gorącą herbatę i poczytać dobrą książkę. Dlatego tak ważne jest, aby zadbać o to, żeby ciepło z tego naszego domu nie uciekało. W sklepach jest naprawdę duży wybór styropianów – dlatego zanim dokonamy zakupy dobrze jest przeanalizować dokładnie na czym nam zależy. Poniżej znajdziesz poradnik, dotyczący tego czym kierować się przy wyborze styropianu do ogrzania naszego domu. Zapraszam do lektury!

Jakie są oznaczenia styropianu?
Zanim wybierzemy się do sklepu, żeby rozejrzeć się za kupnem styropianu dobrze jest wcześniej poznać wszelkie potrzebne oznaczenia, aby móc rozeznać się odpowiednio w sytuacji. Jeśli styropian jest oznaczony jako EPS 100 to oznacza, że jego wytrzymałość na ściskanie przy 10-procentowym odkształceniu względnym jest nie mniejsza niż 100 kPa, a na zginanie to 150 kPa. Natomiast jego λ (współczynnik przewodzenia ciepła) ≤ 0,038 W/(m•K). W przypadku takiego styropianu to doskonale sprawdzi się on na podłogi oraz dachy. Jeśli chodzi o oznaczenie EPS 80 to chodzi oto, że styropian ma wytrzymałość na ściskanie przy 10-procentowym odkształceniu względnym nie mniejszą niż 80 kPa, a na zginanie – 125 kPa. Za to jego współczynnik przewodzenia ciepła to najczęściej 0,037-0,040 W/(m•K). Styropian EPS 80 w zasadzie możemy zastosować do wszystkich typów fasad, ale ze względu na większą twardość doskonale się nadaje na ściany dwuwarstwowe wykańczane okładziną z płytek lub tynkiem. Warto wspomnieć także o EPS 70, które ma wytrzymałość na ściskanie przy 10-procentowym odkształceniu względnym nie mniejszą niż 70 kPa, a na zginanie – 100-115 kPa. W tym przypadku jego λ to 0,031-0,044 W/(m•K). On również nadaje się do wszystkich typów fasad, jest bardzo uniwersalny. Gdy na styropianie będzie napisane EPS 50 to znaczy, że ma on wytrzymałość na ściskanie przy 10-procentowym odkształceniu względnym nie mniejszą niż 50 kPa, a na zginanie – 75 kPa. Za to jego λ ≥ 0,042 W/(m•K). Tego rodzaju styropian świetnie nadaje się do wypełniania szczelin w ścianach trójwarstwowych.

Czym się kierować przy wyborze styropianu?
Pamiętajmy, że styropian jest izolacją uniwersalną i jeśli chodzi o obowiązującą normę, dotyczącą współczynnika przenikania ciepła u ścian zewnętrznych nie może być większy niż 0,23 a od 2021 roku o 0,20 W/(m2•K). Współczynnik przewodzenia ciepła decyduje o niezbędnej grubości warstwy ocieplenia oraz bilansie energetycznym całego budynku, dlatego jest to najważniejszy czynnik, którym powinniśmy się kierować przy wyborze styropianu.


Opublikowano

w

przez

Tagi:

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *