Kupno domu lub mieszkania - najważniejsze porady

Kupno domu lub mieszkania – najważniejsze porady

Planujesz kupić wymarzony dom lub mieszkanie na rynku wtórnym? Tak poważną inwestycję należy dokładnie przeanalizować, zapoznać się ze wszystkimi formalnościami i dodatkowymi kosztami. Sprawdź, na co należy zwrócić uwagę przed zakupem nieruchomości, aby później nie żałować swojej decyzji.

„Przezorny zawsze ubezpieczony” mówi przysłowie i wiele w tym prawdy. Zakup nieruchomości to bardzo poważna decyzja, której konsekwencje będziemy odczuwać przez wiele lat, więc przed dokonaniem tego kroku warto poświęcić trochę czasu na sprawdzenie jego stanu prawnego. Dzięki temu unikniemy ewentualnych nieprzyjemnych niespodzianek i kłopotów. Bez względu na to czy sprzedający przedstawi nam wypis z księgi wieczystej najlepiej osobiście ją skontrolować. Można tego dokonać w Wydziale Ksiąg Wieczystych Sądu Rejonowego. Z dokumentu tego dowiemy się kto jest właścicielem nieruchomości i czy nieruchomość nie jest zadłużona lub obciążona hipoteką. Księgę wieczystą możemy również zamówić przez internet. Ponadto warto odwiedzić Wydział Spraw Obywatelskich Urzędu Miasta i sprawdzić, kto jest zameldowany w domu czy mieszkaniu. W Wydziale Urbanistyki i Architektury Urzędu Miasta z kolei możemy obejrzeć miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego i dowiedzieć się czy w pobliżu wybranej przez nas nieruchomości nie powstanie w najbliższych latach na przykład autostrada czy nowy obiekt budowlany, którego obecność w znaczny sposób będzie wpływać na naszą nieruchomość.

Co powinien przekazać nam właściciel nieruchomości?

Właściciel od którego nabywamy dom lub mieszkanie ma obowiązek przekazania nam dokumentów, których możemy potrzebować podczas użytkowania nieruchomości. Należą do nich dokumenty związane z budową domu lub mieszkania, pozwolenie na budowę, projekt budowlany, dziennik budowy oraz protokół odbioru nieruchomości. Wszystkie te dokumenty właściciel powinien posiadać od początku powstania budynku.

Inne ważne dokumenty to: umowy z firmami dostarczającymi media do naszej przyszłej nieruchomości, rachunki potwierdzające, że sprzedający nie zalega z podatkiem od nieruchomości, podatkiem dochodowym oraz podatkiem od spadków i darowizn.

Umowa przedwstępna

Jeżeli podpiszemy umowę przedwstępną zyskamy gwarancję, że w trakcie kilku dni, które potrzebne nam będą na załatwienie kredytu w banku czy umówienie wizyty u notariusza, sprzedający nie zmieni swoich zdania i nie sprzeda domu czy mieszkania innej osobie.

Taką umowę możemy podpisać u notariusza, jednak nie jest to konieczne. Informacje jakie powinny być zawarte w umowie przedwstępnej to: dane kupującego i sprzedającego, szczegółowy opis nieruchomości, termin sprzedaży, cena nieruchomości oraz wysokość zadatku. Zwykle zadatek wynosi 10-20 proc. ceny nieruchomości. Pamiętajmy przy tym, że najczęściej zadatek jest bezzwrotny. W sytuacji gdy kupujący zerwie umowę przedwstępną traci owy zadatek. Z kolei jeżeli zrobi to sprzedający musi zwrócić podwojoną kwotę zadatku.

Umowa kupna-sprzedaży

Ta umowa jest najistotniejszą kwestią związaną z nabyciem nieruchomości. Zarówno kupujący jak i sprzedający musi pojawić się u wybranego wcześniej przez obie strony notariusza, bowiem umowa nie będąca aktem notarialnym jest nieważna. Warto dodać, że w polskim prawie nie istnieje rejonizacja notariuszy więc możemy wybrać dowolnego notariusza.

Koszty dodatkowe związane z kupnem nieruchomości

Sama cena domu czy mieszkania to nie finalny koszt, jaki będziemy musieli ponieść w związku z tym przedsięwzięciem. Powinniśmy przygotować się na szereg dodatkowych opłat, m.in. podatek od czynności cywilno-prawnych (2 proc. wartości domu lub mieszkania), opłata za wpis do księgi wieczystej – 200 zł, wynagrodzenie dla notariusza, które jest uzależnione od ceny nieruchomości. W przypadku nieruchomości o wartości od 60 tys do 1 mln zł wynosi 1010 zł plus 0,4 proc. od nadwyżki powyżej 60 tys. zł. Jeżeli zdecydowaliśmy się na usługi pośrednika to i jemu należy się prowizja. Skorzystanie z usług fachowca jest dobrym rozwiązaniem w przypadku wystąpienia jakichkolwiek wątpliwości. Specjalista pomoże nam, oczywiście za odpowiednią opłatą, kupić dom czy mieszkanie nie tylko szybko, ale i co ważniejsze bezpiecznie.


Opublikowano

w

przez

Tagi:

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *