Na które kable energetyczne warto się zdecydować?

Na które kable energetyczne warto się zdecydować?

Instalacja energetyczna to jedna z tych rzeczy o którą należy zadbać w pierwszej kolejności w każdym domu. Czasy, kiedy używaliśmy świeczek czy lamp naftowych dawno minęły – obecnie ilość sprzętów oraz elektroniki w niemal każdym, typowym polskim domu wymaga od nas zamontowania odpowiedniej instalacji energetycznej. Bez tego ani rusz – wyobrażacie sobie życie bez światła, komputera, lodówki, pralki czy kuchenki? Bo ja nie. Budowa instalacji energetycznej musi spełniać odpowiednie warunki oraz zaspokajać konkretne potrzeby – nie jest więc to łatwa sprawa. W związku z tym, jeśli chcesz dowiedzieć się czegoś więcej na temat kabli energetycznych to zapraszam do lektury tego artykułu!

Jakie są oznaczenia kabli energetycznych?
Z racji, że kabli energetycznych jest wiele rodzajów to na początku opowiem Wam krótko o tym, w jaki sposób kable te są oznaczane i jak możemy je rozróżnić. Z pomocą przychodzi nam tutaj specjalna norma PN, która odpowiada za właściwie symbole dla kabli energetycznych. Oznaczenia te mają informować nas o tym, z jakiego materiału zostały zrobione nasze kable energetyczne, do czego możemy ich użyć oraz jaką mają ochronę. Zacznijmy od oznaczenia YKY – jest to kabel ziemny, wykonany z żył miedzianych natomiast izolacja i powłoka są polwinitowe. YAKY – to kabel ziemny z żył aluminiowych, izolacja i powłoka są również polwinitowe. Określenie LgY – jest to żyła miedziana wielodrutowa giętka, izolacja kabla z polwinitu, a AsXSn – to przewód samonośny napowietrzny, izolacja polwinitowa, żyły miedziane. Warto wspomnieć także o DY, czyli o żyle miedzianej jednodrutowej, gdzie izolacja kabla jest z polwinitu oraz o DYc – o żyle miedzianej jednodrutowej, z izolacją kabla z polwinitu dodatkowo zabezpieczonego przed ciepłem. Możemy spotkać się również z takim oznaczeniem jak: YDY – są to żyły miedziane jednodrutowe, izolacja kabla z polwinitu, powłoka zewnętrzna polwinitowa oraz YDYp – czyli przewód płaski, a izolacja i powłoka jak w YDY..Warto wspomnieć również o YDYt – jest to przewód wtynkowy, żyły miedziane jednodrutowe, izolacja kabla z polwinitu, powłoka zewnętrzna polwinitowa.

Podział kabli energetycznych ze względu na napięcie
Kolejnym podziałem kabli energetycznych, który warto znać jest to podział ze względu na ich napięcie elektryczne. W tej kategorii wyróżniamy takie kable jak: kable energetyczne WN, czyli kable wysokiego napięcia, które mogą być użyte w instalacji z napięciem od 36 kV do 150 kV oraz kable energetyczne EWN – są to najmocniejsze przewody ekstra wysokiego napięcia, natomiast ich przedział napięciowy wynosi od 220 do 420 kV. Ponadto mamy także kable energetyczne NN – są to przewody niskiego napięcia, których można używać w sieci, a ich napięcie nie przekracza wartości 1 kV. Na koniec mamy kable energetyczne SN – są to kable średniego napięcia, których wartość mieści się w przedziale od 1 do 35 kV.


Opublikowano

w

przez

Tagi:

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *