Wybrać tynki maszynowe czy ręczne?

Wybrać tynki maszynowe czy ręczne?

Tynkowanie to czynność doskonale znana każdej osobie, która zajmuje się budową oraz remontem domów. Dawniej mieliśmy możliwość tynkowania tylko w sposób ręczny, obecnie możemy zdecydować czy nie wolimy tego zrobić w sposób maszynowy. Jeśli chodzi o tynkowanie ręczne to wiadomo, że zwykłe jest to proces bardzo długotrwały oraz męczący – a chyba nikt nie lubi jak remonty przeciągają się w nieskończoność, ponieważ nie można wtedy normalnie funkcjonować. Natomiast dzięki tynkowaniu maszynowemu oszczędzamy nasze pieniądze, ale co ważniejsze również nasz czas. Jeśli chcesz dowiedzieć się czegoś więcej o tynkowaniu czy to maszynowym czy ręcznym to zapraszam do lektury tego artykułu!

Jakie są rodzaje tynków?
Obecnie do tynkowania używa się przede wszystkim trzech rodzajów tynków, które różnią się między sobą parametrami technicznym, składem, a także zastosowaniem. Zacznijmy od tynków gipsowych, które są zrobione z gipsu, modyfikatorów oraz wody. Zazwyczaj używamy ich do tynkowania wnętrza różnych budynków, a także domów. Ich plusem jest na pewno to, że ładnie się prezentują oraz że nasze pomieszczenie staje się bardziej przytulne. Wiele osób stosuje tynk gipsowy, aby wykończyć nim sufity oraz ściany. Ponadto dużą zaletą tego rodzaju tynków jest to, że nakłada się ich tylko jedną warstwę, przez co możemy to zrobić o wiele szybciej i łatwiej niż inne tynki.
Dużym zainteresowaniem cieszą się także tynki cementowe, które są zrobione z wody, piasku oraz mieszaniny cementu. Tego rodzaju tynki dają chropowatą powierzchnie i są trudne do wykończenia oraz rozdrobnienia. Za to ich największym plusem jest na pewno to, że są niesamowicie wytrzymałe i będą nam służyć przez długie lata. Częściej się je jednak stosuje przy tynkowaniu ręcznym niż przy tym maszynowym.
Sporą popularnością cieszą się tynki cementowo-wapienne, które wykonane są z wapnia oraz mieszaniny cementowej. Bardzo często w ich składzie możemy znaleźć również inne uszlachetniacze, które poprawiają ich trwałość. Są one odrobinę słabsze od tynków cementowch, ale za to są odporne na wilgoć oraz uszkodzenia mechaniczne, dlatego doskonale sprawdzają się w takich pomieszczeniach jak łazienka czy kuchnia.

Jaka jest różnica między tynkowaniem ręcznie, a maszynowo?
Przede wszystkim tynki maszynowe oraz ręczne różnią się pomiędzy sobą sposobem, w jaki możemy nakładać materiał na naszą ścianę. Do tynkowania maszynowego będziemy używać specjalnych mieszanek tynkarskich oraz agregatorów. Taki tynk możemy nakładać zarówno na sufit i na ściany (te wewnętrzne oraz te zewnętrzne). Natomiast do tynkowania ręcznego potrzebne nam będą kielnie, pace, łaty, wiertarka z mieszadłem lub betoniarka.


Opublikowano

w

przez

Tagi:

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *