Beton - powszechny materiał budowlany

Beton – powszechny materiał budowlany

Beton to najpowszechniejszy materiał wykorzystywany w budownictwie. Jej podstawowe składniki to głównie piasek, cement, żwir i woda. W zależności od przeznaczenia, do jakiego ma być wykorzystany ów beton, stosuje się dodatkowe inne składniki, wpływające na konsystencje i właściwości takowej mieszanki. Wszystkie składniki zastosowane w produkcji betonu mają wpływ na jego końcową, jakość i parametry.

Wymienia się następujące rodzaje betonu w zależności od przyjętych kryteriów: ze względu na gęstość: beton ciężki powyżej 2600kg/m3, beton zwykły – od 2200 do 2600 kg/m3, beton zwykły – od 1800 do 2200 kg/m3, beton lekki – do 1800 kg/m3

Ze względu na rodzaj użytego kruszywa: żużlobeton, żwirobeton, gruzobeton, trocinobeton, keramzytobeton.

Ze względu na rodzaj użytego spoiwa: betony cementowe, betony wapienne, betony gipsowe. Ze względu na strukturę: zwarte, półzwarte, komórkowe, jamiste.

Ze względu na zastosowanie: betony żaroodporne, betony konstrukcyjne, betony hydrotechniczne, betony wodoszczelne.

W budownictwie najczęściej stosuje się beton zwykły, który jest wytrzymały i szczelny. Nie mniej jednak urabia się taki beton, jaki wymagany jest na dany rodzaj obiektu budowlanego, jaki ma wówczas powstać.

Wszystkie rodzaje betonu mają swoje wady i zalety, ale przede wszystkim w dużej mierze podkreśla się ich własności, które decydująco wpływają na ich zastosowanie w danych pracach budowlanych. Dlatego wybór odpowiedniego rodzaju betonu ma ogromne znaczenie, w związku, z czym powinno się wcześniej zastanowić, jaki beton najbardziej będzie odpowiadał wymaganiom względem projektu budowy.


Opublikowano

w

przez

Tagi:

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *