Czym się kierować przy kupnie klimatyzatora?

Czym się kierować przy kupnie klimatyzatora?

Do tej pory takie urządzenie, jakim jest klimatyzator mogliśmy spotkać głównie w takich pomieszczeniach jak biura, banki, czy galerie handlowe. Obecnie jest to sprzęt, który zaczyna cieszyć się coraz większa popularnością także w naszych domach. Lato często jest upalne i daje się we znaki, a dobry klimatyzator to jest coś, o czym marzy wtedy każdy z nas. Wybór dobrego klimatyzatora to jednak nie jest łatwe zadanie. Poniżej znajdziesz poradnik, dotyczący tego, czym kierować się przy zakupie odpowiedniego klimatyzatora. Miłej lektury!

Wybrać klimatyzator stacjonarny czy przenośny?
Zdecydowanym atutem przenośnych klimatyzatorów jest to, że możemy sobie je ustawić w jakimkolwiek miejscu chcemy, a następnie bez problemu przenieść go do innej lokalizacji. W przypadku stacjonarnego klimatyzatora już takiej możliwości nie mamy, ponieważ jest on zwykle montowany w sposób trwały do naszego sufitu czy też ściany. Jednak minusem urządzeń przenośnych jest ich słabsza wydajność, w związku z czym – mogę one nie chłodzić naszego domu w wystarczający dla nas sposób. Dodatkową wadą może być także to, że będziemy musieli w miarę regularnie dbać o odprowadzanie wydmuchiwanego z nich ciepłego powietrza – co może być dość czasochłonne. Aby to zrobić w naszym klimatyzatorze umieszczona jest specjalna, elastyczna rura, które wylot musimy wystawić poza chłodzone pomieszczenie. Zazwyczaj używamy do tego uchylonego okna, ale niestety wtedy niwelujemy pracę naszego klimatyzatora, ponieważ do naszego mieszkania wpada gorące powietrze z zewnątrz – więc cała próba oziębienia naszego pomieszczenia idzie na marne. Kolejnym minusem przenośnego klimatyzatora jest to, że zwykle jest on dość głośny, co może nam przeszkadzać w codziennych czynnościach. Tutaj dobrym rozwiązaniem będzie zastanowienie się nad klimatyzatorem typu split, ponieważ jest on skonstruowany z dwóch jednostek, i ta bardziej hałaśliwa pracuje poza domem, więc na szczęście jej nie słyszymy.

Moc klimatyzatora – jak ją odpowiednio dobrać?
Moc, czyli wydajność chłodnicza naszego klimatyzatora jest to najważniejszy czynnik, na który powinniśmy zwrócić uwagę przy zakupie takiego urządzenia. Tutaj przede wszystkim musimy dokonać prostego rachunku w którym przyjmujemy, że moc chłodnicza naszego klimatyzatora ma wynosić 0,1 kW na każdy metr kwadratowy powierzchni naszego pomieszczenia, w którym chcemy go zamocować lub położyć. Poza tym możemy zrobić bardziej dokładną kalkulację, ale wtedy będziemy potrzebować obliczeń, które uwzględniają przenikanie ciepła przez ściany i strop, zyski ciepła od przebywających w pomieszczeniu ludzi, od urządzeń, które działają w pokoju oraz od nasłonecznienia.


Opublikowano

w

przez

Tagi:

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *