Jak kłaść panele?

Jak kłaść panele?

Panele to rodzaj podłogi, który można spotkać w większości polskich domów.  Decydując się na panele wysokiej jakości możemy być pewni, że posłużą nam na lata. Ich zaletą jest również łatwy montaż, możemy go wykonać bez dodatkowych umiejętności budowlanych, a nawet bez specjalnego sprzętu. Przed położeniem paneli pamiętajmy o odpowiednim przygotowaniu podłoża.

Należy bardzo dokładnie oczyścić podłogę z kurzu i innych zanieczyszczeń. Pod panele kładziemy folie oraz warstwę izolacji, najczęściej jest to pianka. Tak przygotowana podłoga jest gotowa do dalszej pracy. Kładąc panele pamiętajmy o zachowaniu szpary dylatacyjnej, pomiędzy ścianą, a krawędzią paneli. Jest ona konieczna, ponieważ pod wpływem wilgoci oraz temperatury panele mogą zmienić swój rozmiar. Szpara powinna mieć około 5 – 10 mm, tak, aby mogła ją zakryć przypodłogowa listwa. Listwa musi być przytwierdzona do ściany, a nie do podłogi.  Pamiętajmy, aby temperatura w pomieszczeniu, w którym kładziemy panele miała przynajmniej 12 stopni.

Paneli nie powinniśmy kłaść w pomieszczeniach wilgotnych, czyli saunie, łazience czy kuchni, chyba, że zdecydujemy się na panele wyższej, jakości specjalnie do tego celu przeznaczone.  Jeżeli w pomieszczeniu jest wodne ogrzewanie podłogowe musi być ono rozprowadzone pod cała podłogą, a jej temperatura nie może przekraczać 28 stopni.

Podczas układania paneli trzymajmy się kilku podstawowych zasad. Po pierwsze układajmy je prostopadle do okna, czyli zgodnie z kierunkiem padania światła, wówczas mniej widoczne będą łączenia paneli. Jeżeli w pomieszczeniu są okna na kilku ścianach należy je układać równolegle do okna naprzeciwko wejścia do pomieszczenia. Po drugie ważne jest dokładne łączenie wzoru, a zatem warto je najpierw ułożyć na sucho, aby uzyskać ciągłość wzoru.


Opublikowano

w

przez

Tagi:

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *